Porady praktyczne

 

WYBIERAJĄC SIĘ ZA GRANICĘ WARTO SIĘ ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ

 

DOKUMENTY

Podstawowym dokumentem osoby wyjeżdżającej za granicę jest paszport. Jednak po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej możemy podróżować do innych krajów członkowskich legitymując się jedynie dowodem osobistym. Posługując się paszportem musimy zwrócić uwagę na datę jego ważności. Do przekroczenia granicy większości krajów niezbędne jest posiadanie paszportu z okresem ważności minimum sześć miesięcy od planowanej daty powrotu z imprezy turystycznej. Drugim ważnym dokumentem jest wiza. Jest to dokument wystawiany przez przedstawicielstwa kraju do którego się wybieramy, a który umożliwia wjechanie na jego terytorium. Do wielu krajów Polacy mogą podróżować bez wizy zgodnie z podpisanymi umowami międzynarodowymi. W przypadku wyjazdu turystycznego do niektórych państw obowiązuje specjalna wiza turystyczna. Aby otrzymać wizę należy złożyć podanie, oraz opłatę wizową do najbliższego konsulatu, lub ambasady danego kraju. Jeżeli korzystamy z wyjazdów zorganizowanych przez biuro podróży, najczęściej formalności załatwia biuro. W przypadku niektórych destynacji takich jak Egipt wizę turystyczną wykupuje się na lotnisku, bezpośrednio po wylądowaniu samolotu.

CO WOLNO ZABRAĆ ZE SOBĄ WYJEŻDŻAJĄC Z POLSKI

Wyjeżdżając z Polski można zabrać ze sobą 2000 PLN, oraz 2000 USD, lub ich równowartość w innej walucie (w przypadku większej kwoty konieczne jest zaświadczenie z NBP o wywozie dewiz za granicę), oraz wyroby użytkowe ze złota, platyny i kamieni szlachetnych o łącznej sumie wagi do 50 gr.

CO POWINIEN TURYSTA ZABRAĆ W PODRÓŻ

Wybierając się w podróż zagraniczną należy pamiętać o zabraniu najważniejszych rzeczy. Należy uwzględnić specyfikę kulturową i klimatyczną danego kraju. Na przykład wybierając się do państw islamskich, należy bezwzględnie pamiętać, aby w miejscach kultu religijnego być odpowiednio ubranym. Szczególnie kobiety powinny posiadać spodnie, lub spódnice zakrywające kolana, bluzki powinny posiadać krótki rękawek, a nie cienkie ramiączka. W niektórych hotelach wstęp do restauracji wymaga eleganckiego ubioru. Powinniśmy również pamiętać o nakryciu głowy chroniącym przed udarem słonecznym. Wyjeżdżając szczególnie po za sezonem do takich państw jak Egipt, Maroko, czy Wyspy Kanaryjskie należy pamiętać o jakimś cieplejszym swetrze, gdyż wieczory i noce mogą być chłodne. Warto również pamiętać o takich drobiazgach jak otwieracz do butelek, budzik, parasol, okulary przeciwsłoneczne, lornetka, klapki basenowe, rozmówki, lub słownik danego kraju. Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzeń elektrycznych trzeba dowiedzieć się, jakie napięcie występuje w danym kraju. Jeśli gniazdka różnią się od polskich konieczne jest zabranie specjalnego adaptera. Nie możemy oczywiście zapomnieć o podręcznej apteczce. Jednym z najważniejszych elementów bagażu turysty jest aparat fotograficzny. Należy przy tym zaopatrzyć się w odpowiednią ilość baterii i odpowiednio pojemną kartę pamięci.

CO WOLNO WWIEŹĆ TURYŚCIE WJEŻDŻAJĄCEMU DO OBCEGO KRAJU

Ilość rzeczy wwożona przez turystę nie powinna wskazywać na cel handlowy przewozu. Można wwieźć między innymi: instrument muzyczny, kamerę video, przenośny komputer, magnetowid, magnetofon, telewizor, radio, lornetkę (po jednej sztuce). Potrzebny osprzęt do rzeczy wwożonych, dodatkowo dwa aparaty fotograficzne. Oprócz tego wolno wwieźć jedną przyczepę kempingową, sprzęt sportowy i turystyczny. Poza tym, z produktów żywnościowych, można mieć ze sobą 0,5 litra alkoholu wysokoprocentowego, 2 litry wina, 5 litrów piwa, 200 g kawy, 100 g herbaty, 250 szt. papierosów, 0,25 litra wody toaletowej, oraz produkty spożywcze w ilościach mięso, ryby i ich przetwory - do 2 kg, tłuszcze roślinne i zwierzęce - do 1 kg łącznie, czekolada i wyroby czekoladowe - do 1 kg łącznie (w niektóre państwach przepisy te zostały nieco zmodyfikowane).

NA GRANICY

Jeśli wybraliśmy się na wakacje z biurem podróży i przekraczamy granicę w zorganizowanej grupie posiadając przy sobie wszystkie właściwe dokumenty to odprawa jest zwykle czystą formalnością. Są oczywiście wyjątki. W niektóre krajach obowiązują nieco inne przepisy dotyczące np. kwestii bezpieczeństwa. Przykładowo udając się na wycieczkę do Izraela będziemy jeszcze na lotnisku w Polsce przepytywani przez funkcjonariuszy tego kraju ściśle wg. przyjętych wytycznych. Jest to standardowa procedura i każdy musi się jej poddać. Podróżując do innego kraju, szczególnie nie będąc w grupie zorganizowanej funkcjonariusz celny może zażądać od nas udokumentowania środków pieniężnych potrzebnych do pokrycia kosztów pobytu. Warto mieć na taką okoliczność przygotowane odpowiedzi na pytania dotyczące celu wyjazdu, a także wykupione wcześniej bilety na podróż, rezerwacje hotelowe itp… Bardzo przydatna może okazać się karta kredytowa, którą możemy użyć w sytuacjach nieprzewidywalnych. Decydując się na wjazd do danego kraju w charakterze turysty należy pamiętać, że taki wyjazd nie uprawnia nas do podejmowania pracy.

NASZE ZWIERZĘTA RAZEM Z NAMI NA WAKACJACH

Często istnieje możliwość zabrania ze sobą naszego ukochanego zwierzaka. Należy to zgłosić w chwili dokonywania rezerwacji imprezy. Musimy wtedy poczekać na potwierdzenie takiej usługi przez hotel. Często wiąże to się z dodatkową opłatą. Aby zwierzę mogło nam towarzyszyć w podróży wakacyjnej musi posiadać aktualne świadectwo, wydane przez lekarza weterynarii, że było szczepione przeciw wściekliźnie.

HOTELE, PENSJONATY, KWATERY PRYWATNE

Zgodnie z międzynarodowymi standardami doba hotelowa zaczyna się o godzinie 14:00, a kończy o 12:00. Często wylot powrotny do Polski jest planowany kilka, lub nawet kilkanaście godzin od 12:00, kiedy jesteśmy zobligowani do opuszczenia pokoju. Taka sytuacja nie uprawnia nas do dłuższego korzystania z pokoju hotelowego. W miarę możliwości recepcja zapewni pomieszczenie, lub pokój do składowania bagażu w okresie oczekiwania na wyjazd na lotnisko. Najczęściej istnieje możliwość przedłużenia korzystania z pokoju w dniu wyjazdu. Wiąże to się jednak z dodatkową opłatą. Najlepiej jest dokonać takiego przedłużenia zaraz po przyjeździe do hotelu, a nie w chwili opuszczania pokoju, kiedy to do wyjazdu jest jeszcze kilkanaście godzin, a wielu innych urlopowiczów próbuje przedłużyć swój pobyt. W takich okolicznościach możliwości hotelu mogą być ograniczone. W większości hoteli zabronione jest wnoszenie własnego jedzenia i picia. Wyjątek stanowią obiekty z aneksem kuchennym. Ręczników z których korzystamy w hotelu nie wolno zabierać na basen, lub plażę. Są one przeznaczone do użytku wewnętrznego. Możemy wypożyczyć ręcznik na basenie, lub na plaży, albo korzystać z własnego. Większość hoteli wyposażona jest w klimatyzację. Czasami jest ona dodatkowo płatna (najczęściej na wyspach greckich). Bardzo często nie jest ona włączana przez całą dobę, ale tylko w niektórych godzinach. Oczywiście ograniczenia te nie powinny mieć wpływu na właściwy komfort dla gości hotelowych. Klimatyzacja najczęściej działa dopiero po zamknięciu wszystkich okien. Przed i po sezonie klimatyzacja nie jest uruchamiana.

REZYDENCI I PRZEWODNICY

W czasie zorganizowanych wyjazdów wypoczynkowych opiekę nad nami sprawuje rezydent. Jest on przedstawicielem touroperatora za granicą. Jest on do naszej dyspozycji, służy nam pomocą w sprawach związanych z hotelem, wycieczkami fakultatywnymi, zdarzeniami losowymi. Odpowiada za nasz bezpieczny wypoczynek i powrót do kraju. W czasie wycieczek objazdowych rolę opiekuna pełni przewodnik.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU

W czasie zagranicznego wypoczynku istnieje bardzo często możliwość wypożyczenia samochodu. Szczególnie tyczy się to krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. W niektórych krajach o odmiennej kulturze, lub innych przepisach, albo z powodu odmiennych zachowań lokalnych użytkowników dróg jest nie wskazane, lub wręcz nie możliwe wypożyczenie samochodu. Dotyczy to szczególnie niektórych krajów arabskich. Do wypożyczenia samochodu z reguły wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy (w niektórych krajach wymagane jest prawo jazdy międzynarodowe, które możemy wyrobić za opłatą w wydziale komunikacji w Polsce). Wypożyczenie samochodu jest to wydatek rzędu 30 - 50 EURO na dobę. Wypożyczając samochód warto sprawdzić jaki jest jego stan techniczny, szczególnie w jakim stanie są hamulce. Zasadne jest posiadanie OC przy wyjeździe do kraju w którym planujemy wypożyczyć samochód. Oddając samochód do wypożyczalni musimy go zdać z takim stanem paliwa z jakim go pobieraliśmy.